Powiedzieli o Emmie…

 

 

polok

Paweł Polok (aktor, satyryk, znawca regionu)

Emma to „miasto-ogród”,  które przez całe lata było prawdziwą ozdobą tej ziemi i ciągle jeszcze ma swój niepowtarzalny urok. I tylko czeka na swego odkrywcę, którym może być podczas niedzielnego spaceru każdy z nas.

 

 

as
Anna Syska (Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach)

Osiedle Emma obok Giszowca i Nikiszowca w Katowicach, Rokitnicy i Zandki w Zabrzu, Kolonii III w Knurowie i Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach jest jednym z najbardziej interesujących założeń urbanistycznych na Górnym Śląsku. Jego wyjątkowość tkwi przede wszystkim w wieloetapowości realizacji, która odzwierciedla tendencje budowlane zarówno lokalne, jak i ogólnoeuropejskie. Jest przykładem osiedla, które rozwijało się wraz z rozwojem zakładu przemysłowego i co najważniejsze, nie uległo deformacji w wyniku późniejszych wyburzeń lub dogęszczenia. Osiedle Emma jest bardzo cennym przykładem osiedla patronackiego w województwie śląskim.

jaworski

 

Paweł Jaworski (architekt, Fundacja Napraw Sobie Miasto)

Spotkanie z Emmą i jej mieszkańcami było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Przywiozłem zasłyszane opinie o tym, jak bardzo „jest źle”, co okazało się zupełnie fałszywe. Już w trakcie pierwszego spaceru i rozmów zadziwiła mnie uporządkowaną i oswojoną przestrzenią o ludzkiej skali oraz ludzkimi problemami. Emma na pewno nie jest sielankową osadą i taką być nie musi. To rzeczywiste osiedle, którego mieszkańcy walczą z parkującymi wszędzie samochodami, lub tylko narzekają na to, że stoją na każdym podwórku, martwią się o to, gdzie będą bawiły się ich dzieci, urządzają ogródki przed wejściami do klatek. Wielu z nich to niestety ludzie bierni. Mam jednak nadzieję, że kapitał społeczny, zbudowany na integracji, zaprocentuje już za kilka lat kilkoma inicjatywami sąsiedzkimi.

kabałaDorota Kabała (designer, Knockoutdesign)

Pierwsza wizyta na osiedlu Emma stanowiła dla mnie przyjemne doświadczenie. Architektura, rozmieszczenie budynków tworzą tam przestrzeń, którą odebrałam jako niezwykle przyjazną dla mieszkańca. Kolejne dni spędzone na Emmie utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Jako bardzo pozytywną cechę przestrzeni oceniam brak płotów między budynkami w znacznej części osiedla. Dzięki temu Emmę charakteryzuje płynność przestrzenna, łatwość komunikacji, poczucie swobody.

pietrekKrzysztof Pietrek (grafik, designer)

 Osiedle Emma jest niekończącą się opowieścią. Za każdym razem, kiedy spacerujesz między domami, odkrywasz coś innego. Każda pora roku inaczej oświetla wieżyczki wyjątkowej architektury tego miejsca. W zimie, kiedy spadnie dużo śniegu, który jawi się bielą pokrywających chodniki zasp, latarnie rysują elewacje budynków niczym przygotowany do zdjęć plan filmowy.

 

stangeldr inż. Michał Stangel (architekt, urbanista, Politechnika Śląska)

Przybyszowi z zewnątrz trudno jest zrozumieć, dlaczego Emma ma taką złą sławę. Na pierwszy rzut oka jest tu wszystko, czego potrzeba na osiedlu: zieleń, boiska, miejsca do zabawy dla dzieci, przedszkole, blisko do sklepów czy knajp. Czyli jest infrastruktura, której wiele osiedli deweloperskich mogłoby pozazdrościć. Oczywiście budynki są zaniedbane; wymagają remontów i infrastruktury. Ale struktura przestrzenna i społeczna wydaje się zdrowa i rewitalizacja jest tu raczej problemem technicznym, niż architektoniczno-urbanistycznym.

 

„W ludziach z Marcela widać odwagę, przywiązanie do swojego miejsca zamieszkania i silne więzi sąsiedzkie. Słychać gwarę śląską, której się nie wstydzą (…). I jeśli ktoś chce zobaczyć prawdziwe stare górnicze osiedle, budynki z czerwonej cegły (…) zielenią i przestrzeniami, gdzie można się spotkać – dobrze, żeby trafił na Marcel. Tutaj poczuje, że jeszcze nie zniknęły ważne dla tradycji śląskiej dobre sąsiedztwo, interesowanie się drugim człowiekiem, organizowanie się i odpowiedzialność.”

[„Aktywne społeczności. Zmiana społeczna. Katalog praktyk”, praca zbiorowa, pod red. G. Szymanika, wyd. CAL, Warszawa]

 

Be Sociable, Share!
     

    Comments are closed.

    Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.